Pronajímání nemovitosti toho zahrnuje opravdu mnoho. Otázkou, kterou by se měl také zabývat každý pronajímatel je, zda převést na nájemce i energie (elektřinu a plyn) nebo je ponechat v zálohách na služby.
Obě varianty mají své pro a proti a nelze říci, že jedna nebo druhá je výhodnější.
Převod na nájemce
V případě, že se rozhodnete převést energie na nájemce, dovolíme si Vám doporučit převod pouze k velkým a ověřeným dodavatelům. Ne všechny menší společnosti, které nabízejí „levnější“ elektřinu a plyn, jsou spolehlivé a kvalitní tak, jak by odběratel očekával.
Jak postupovat:
- ideální je obětovat svůj čas a dojít s nájemcem k dodavateli, u kterého máte energie nyní a vše vyřídit na místě (považujeme to za nejefektivnější způsob, pokud si nemovitost pronajímáte sami)
- některé spol. nabízí i online převod, který Vám sice ušetří čas strávený na pobočce dodavatele, ale pro někoho může být nepřehledný a trvat déle (obzvláště v případě, že zapomeneme něco vyplnit/dodat)
- k převodu bývá zpravidla také třeba nájemní smlouva a předávací protokol se stavy měřidel, v případě zastoupení vlastníka nájemcem také plná moc a další dokumenty
- je třeba si pohlídat, zda k převodu opravdu došlo. V případě, že převádíte energie v rámci jednoho dodavatele, vše by mělo proběhnout během několika dní. Pokud by ale nájemce odcházel k jinému dodavateli, může se převod protáhnout až na 2 měsíce.
✅ Výhodou této varianty je, že se nemusíte o úhradu energií starat a příp. závazky (nedoplatky, dlužné zálohy apod.) jdou za nájemcem.
❌ Nevýhodou je ovšem fakt, že pokud by došlo z důvodu nehrazení záloh k demontáži měřidel a nutnosti jejich opětovného (a zpoplatněného) zapojení, břímě nese většinou vlastník nemovitosti a málokdy se podaří nájemce dohnat k úhradě těchto nákladů.
Ponechání energií v zálohách na služby
Spousta lidí by mohla namítat, že to je nesmysl, protože může nájemce spotřebovat velké množství např. elektřiny a zálohy nebudou stačit a tudíž vznikne nedoplatek vlastníkovi. Tomu lze ale snadno předejít – jak?
- v úvahu je třeba vzít velikost bytu či domu, počet lidí v nemovitosti
-
- např. starší manželé v bytě 1+1 toho moc nespotřebují
- opačně rodina – 2 dospělí a 2 děti budou mít odběr vyšší
-
- na zřetel musíme brát i způsob vytápění a ohřevu vody; bude-li byt vytápěn plynovým kotlem a voda ohřívána elektrickým bojlerem, zálohy musí být nastaveny o mnoho vyšší než v případě dálkových dodávek
- důležité je také častější kontrola stavu měřidel, ideálně 1x za 3 měsíce zkraje nájemního vztahu a dále 1x za 1/2 roku
-
- podle zjištěné spotřeby se dají spočítat přibližné náklady za proběhlé období
-
Důležité je také zmínit, že i kdyby vznikl nedoplatek, min. 2/3 nájemců nemají problém s úhradou.
✅ Výhodou zde může být, že odpadne čas a starosti spojené s převodem a nehrozí demontáž (budete-li hradit zálohy 🙂 )
❌ Jistou nevýhodou může být již zmiňovaná velká spotřeba a nedoplatek, čemuž se dá ale do jisté míry předejít
Pokud byste chtěli i v tomto směru poradit, napište nám a dáme hlavy dohromady.
21.07.2020