
Oproti loňskému podzimu je poptávka po nájemních nemovitostech nižší téměř o polovinu. Čím to je způsobeno? Může za to situace okolo koronaviru, výše nájemného nebo něco jiného? V následujícím článku se nad tím pokusíme zamyslet.
Více bytů na trhu
Jednou z příčin, která za poklesem může stát je mimo jiné i velké množství nových bytů na trhu. Jen v Plzni se od začátku roku 2020 dostavuje jedna novostavba za druhou a bytů k pronájmu přibývá jak hub po dešti. Tudíž by se nemuselo jednat o pokles poptávky jako takové, ale o její rozložení mezi větší množství nabídek. Tomu ale trochu protiřečí fakt, že se lidé neozývají ani na levnější nemovitosti.
Výše nájemného
Není tajemstvím, že nájemné je v dnešní době vysoké. Ač u některých typů bytů (např. 1+kk v novostavbách) můžeme sledovat pokles ceny, průměrnou cenu za m2 to až o tolik nesníží. Stačí se podívat na inzerci. Není výjimkou, že se dnes např. byt v původním stavu (ač udržovaném), 2+1, cca 50 m2 pronajímá za holé nájemné 12 000 Kč. Přičtěte si k tomu zálohy na služby, energie a jsme téměř na 15 000 Kč.
Plošný pokles nájemného lze sledovat hlavně v turistických městech jako je Praha. Tam došlo k reálnému poklesu nájemného o desítky procent napříč všemi typy nemovitostí. V Praze tedy může být poptávka naopak vyšší.
Nízké úrokové sazby hypoték
Dalším, zcela legitimním, důvodem poklesu zájemců o inzerované nemovitosti na pronájem může být také fakt, že jsou nyní úrokové sazby hypoték velmi nízké a pozvolně dále klesají. Více lidí se tak rozhodne vzít si půjčku na vlastní bydlení. Někdy vyjde bydlení ve vlastním – ač se splátkou hypotéky – levněji, než v pronajatém bytě.
Situace okolo koronaviru
I ta může do jisté míry stát za poklesem poptávky. Lidé mají jednoduše obavy se setkávat s jinými, není-li to opravdu nezbytně nutné. Ti, kteří se plánovali přestěhovat, jednoduše stěhování odloží, mají-li tuto možnost. Navíc bohužel některým lidem koronavir omezil i rozpočet a všichni víme, že stěhování není nejlevnější záležitostí.
Jak tedy obsadit byt i v této době?
Jelikož je tedy poptávek málo, je potřeba se věnovat každé individuálně. Většinou se dělají prohlídky v jeden čas s více zájemci. Není tím myšleno, že do bytu se jde podívat více zájemců najednou, ale postupně třeba po 10-ti minutách v rozmezí jedné hodiny. Tak to bývá standardem.
Tímto způsobem to ale dnes efektivní není. I my jsme přepnuli na ještě více individuální přístup a naši správci se tak snaží vzít na prohlídku nemovitosti opravdu každého, kdo projeví zájem – jednoho zájemce ráno, jednoho po obědě, jiného i o víkendu apod. Díky tomu se daří obsazovat nemovitosti v relativně rozumnou dobu.
Další důležitou roli hraje ale i přístup vlastníka. Není dobré stanovovat nájemné podle inzerátů na realitních serverech. Tam sice pronajímatelé vidí, za kolik se pronajímá, ale už nevidí, jak dlouho se daná nemovitost pronajímá. Nemalé % nemovitostí se právě kvůli vysoké ceně pronajímá i více jak 2-3 měsíce. Pokud se na nemovitost zájemci hlásí, ale nakonec se pro ni nerozhodnou již, je na čase cca po měsíci cenu přehodnotit.
Pokud nechcete zvažováním ceny a dalších kroků ohledně pronájmu trávit čas, nechte si nacenit pronájem nemovitosti u nás. Je to zadarmo a bez starostí 🙂. Více informací naleznete ZDE.
7.10.2020