Vytápění nemovitosti či ohřev vody pomocí plynového kotle se v dnešní době stále rozšiřuje. I my se tak velmi často setkáváme s dotazy směřujícími k provozu plynového kotle. A právě v následujícím článku se Vám pokusíme přinést odpovědi.
Revize nebo servis? 🤷🏻♂️
Hned zkraje je nutno říci, že se tyto dva pojmy velmi často zaměňují. Jednoduše řečeno by se dalo říct, že revize je jakási kontrola provozuschopnosti daného zařízení, jejímž výsledkem je revizní zpráva.
Oproti tomu servisem se rozumí zajištění bezchybného fungování, potřebných oprav apod.
Velmi dobře by se rozdíl mezi revizí a servisem dal ukázat na autě. Čas od času jedete s autem do servisu, na výměnu brzd, opravu výfuku atd. Jednou za 2 roky ale musíte s autem na STK, kde dostanete zelenou k dalšímu provozu automobilu.🚗
Jak často revizi provádět?
Dle vyhlášky, která se zabývá provozem plynových zařízení, je nutné nechat provést revizi 1x za tři roky. ALE… toto nařízení platí jen pro firmy a podnikatele. Pokud tedy vytápíte nemovitost či ohříváte vodu tímto způsobem ve vlastním bytě či domě, dle zákona nemáte žádnou povinnost provozní revizi zajistit.
Povinnost ze zákona ne, ale…
Žádný zákon či vyhláška tedy neukládá povinnost vlastníkům nemovitostí provádět pravidelné revize. I přesto byste ale měli alespoň 1x ročně nechat revizi udělat. Důvody jsou tři:
- záruka – většina, ne-li všichni výrobci, budou požadovat provedení revize každoročně jakožto podmínku záruky spotřebiče
- pojistná událost – v případě, že by došlo vinou plynového kotle např. k požáru a nebyla provedená revize, je možné, že Vám pojišťovna odmítne uhradit škodu
- klid na duši
Kdo revizi hradí? 💶
Zpravidla bývá povinnost zajistit a uhradit revizi zakomponována v nájemní smlouvě, jelikož plynový kotel je využíván právě nájemcem nikoliv vlastníkem. Není-li toto v nájemní smlouvě uvedeno, záleží na dohodě mezi oběma stranami.
Výchozí revize
Občas se také můžete setkat s pojmem „výchozí revize“. Tím rozumíme revizi před prvotním spuštěním spotřebiče. Tento typ revize ale většinou zajišťuje přímo dodavatelská či montážní firma.
Spalinové cesty
Jinými slovy a lidově řečeno – komíny . Zde pozor, jelikož revize a čištění spalinových cest musí být dle zákona provedeno vždy 1x ročně. V opačném případě hrozí pokuta až 25 000 Kč. Ideální je nechat provést revizi a čištění komínu před topnou sezónou, tedy v létě.
Revizi spalinových cest je třeba provést i v případě:
- před uvedením komínu do provozu
- po každé stavební úpravě komínu
- po komínovém požáru
- při vzniku trhliny ve spalinové cestě
Rada na závěr
Ať už budete řešit revizi plynového kotle či spalinových cest, doporučujeme je začít řešit včas. Zní to možná jako klišé, ale čekací lhůty na revizního technika či kominíka v Plzni jsou opravdu velmi dlouhé a revize (obzvláště ta povinná) se nemusí stihnout provést včas.
05.08.2020